Adam Falkiewicz

Adam Falkiewicz ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia. Pierwszych lekcji kompozycji udzielał mu prywatnie w latach 1996-99 Włodzimierz Kotoński. Od 1999 był studentem kompozycji w Królewskim Konserwatorium w Hadze, gdzie jego profesorami byli Louis Andriessen, Diderik Wagenaar i Gilius van Bergejk, a od 2002 również w Conservatoire Nanterre – tutaj uczył się u Jeana Luca Herve. Od 2002 był także stażystą w Institut Recherche et Coordination Acoustique / Musique przy Centre Pompidou w Paryżu (wykładowcami jego byli m.in. Johnathan Harvey i Brian Ferneyhough).

W latach 1994-2001 uczestniczył w kursach kompozytorskich w Polsce (Radziejowice, Kraków), Niemczech (Stuttgart) i na Węgrzech (Szombathely). W 2001 współuczestniczył wraz z Luciano Berio i Louisem Andriessenem w projekcie bachowskim Unii Europejskiej, realizując zamówienie na utwór oparty na Die Kunst der Fuge. W 2002 brał udział w kursach kompozytorskich Centre Acanthes w Villeneuve-lez-Avignon i w Royaumont we Francji. Jego wykładowcami byli tam Brian Ferneyhough oraz Jonathan Harvey. W sezonie 2003/2004 był artystą-rezydentem Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Jego utwory wykonywane były w Polsce, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych, przez takie zespoły, jak Nieuw Ensemble, Marten Altena Ensemble oraz Radiową Orkiestrę Symfoniczną w Warszawie. Współpracował również z „artystami wizualnymi”, m.in. Lukasem Gloorem i Bożeną Biskupską, współtworząc instalacje i performance.

Adam Falkiewicz był laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. w 1994 otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego za Fuoco na klarnet i organy (1994), w 1995 – I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Kwintet dęty (1995), w 1996 – I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura za Salve Regina na sopran i orkiestrę kameralną (1996), w 1997 – I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Ryszarda Bukowskiego za Sorrapis na orkiestrę (1996), w 1999 – wyróżnienie na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika za I Lock My Door Upon Myself na 15 instrumentów smyczkowych (1999). W 2000 jego utwór Manitou na dwa flety poprzeczne, dwa flety proste i dwa fortepiany (1999) znalazł się w finale międzynarodowego konkursu dla kompozytorów młodej generacji Gaudeamus Music Week w Amsterdamie. Był również autorem muzyki do filmu i do teatru
(Żródło – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich).